1,300
1,950
Save
650 less vs New
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy S24 Ultra — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
Launch
| Announced | 2024, January 17 |
| Status | Available. Released 2024, January 24 |
Body
| Dimensions | 162.3 x 79 x 8.6 mm (6.39 x 3.11 x 0.34 in) |
| Weight | 232 g or 233 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor), glass back (Corning Gorilla Armor), titanium frame (grade 2) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA | · Nano-SIM + Nano-SIM - CN |
Display
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~505 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor |
Platform
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
Main Camera
| Quad | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS | 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom | 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom | 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
Selfie camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min | 15W wireless (Qi) | 4.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange |
| Models | SM-S928B, SM-S928B/DS, SM-S928U, SM-S928U1, SM-S928W, SM-S928N, SM-S9280, SM-S928E, SM-S928E/DS |
| SAR | 1.26 W/kg (head) 0.62 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.06 W/kg (head) 1.30 W/kg (body) |
| Price | $ 579.00 / € 581.07 / £ 519.00 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 1453497 (v9), 1823822 | (v10) | GeekBench: 7076 (v6) | 3DMark: 4983 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1447 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.6 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 13:49h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Galaxy S21 5G (used)
From
590
650
590
650
Samsung s22 ULTRA (used)
From
1,600
2,000
1,600
2,000
Samsung Galaxy Z Fold 5 (used)
From
2,600
2,700
2,600
2,700
Samsung Galaxy S9+ (used)
From
320
450
320
450