2,200
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy Z Fold3 5G — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66 - Europe |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
Launch
| Announced | 2021, August 11 |
| Status | Available. Released 2021, August 27 |
Body
| Dimensions | Unfolded: 158.2 x 128.1 x 6.4 mm | Folded: 158.2 x 67.1 x 14.4-16 mm |
| Weight | 271 g (9.56 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
Display
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Size | 7.6 inches, 179.9 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1768 x 2208 pixels (~374 ppi density) |
Platform
| OS | Android 11, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS | 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom | 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), HDR10+ |
Selfie camera
| Single | 4 MP, f/1.8, 2.0µm, under display | Cover camera: | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Po 4400 mAh |
| Charging | 25W wired | 11W wireless | 4.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Green, Thom Browne Edition, Wooyoungmi Edition |
| Models | SM-F926B, SM-F926B/DS, SM-F926U, SM-F926U1, SM-F926W, SM-F9260, SM-F926N |
| SAR | 0.73 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.04 W/kg (head) 1.44 W/kg (body) |
| Price | € 569.99 / £ 479.99 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 635918 (v8), 752218 (v9) | GeekBench: 12719 (v4.4), 3239 (v5.1) | GFXBench: 38fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 922 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 75h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Galaxy Z Fold 4 (used)
From
2,300
2,880
2,300
2,880
Samsung Galaxy Z Fold 5 (used)
From
2,700
3,380
2,700
3,380
Samsung Galaxy S9+ (used)
From
599
750
599
750
Samsung Galaxy M33 5G
From
450
560
450
560