790
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy S10 — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, USA |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
Launch
| Announced | 2019, February 20. Released 2019, March 08 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 149.9 x 70.4 x 7.8 mm (5.90 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | Dynamic AMOLED, HDR10+ |
| Size | 6.1 inches, 93.2 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio (~550 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
Platform
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4.1 |
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) - EMEA/LATAM | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM | Adreno 640 - USA/China |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS | 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom | 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@60fps (no EIS), 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
Selfie camera
| Single | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
Battery
| Type | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired, PD2.0 | 15W wireless (Qi) | 4.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink, Cardinal Red, Smoke Blue |
| Models | SM-G973F, SM-G973U, SM-G973W, SM-G973U1, SM-G9730, SM-G973N, SM-G973X, SCV41, SM-G973C |
| SAR | 0.93 W/kg (head) 0.79 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.48 W/kg (head) 1.59 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 328366 (v7) | GeekBench: 10174 (v4.4) | GFXBench: 23fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 4.498 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 82dB / Noise 74dB / Ring 85dB |
| Audio quality | Noise -92.2dB / Crosstalk -92.7dB |
| Battery (old) | Endurance rating 79h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
samsung s23 ULTRA (used)
From
1,999
2,500
1,999
2,500
Samsung Galaxy S23 PLUS (used)
From
2,300
2,880
2,300
2,880
Samsung Galaxy Z Flip3 (used)
From
800
1,000
800
1,000
Samsung Galaxy Z Fold 5 (used)
From
2,700
3,380
2,700
3,380