2,999
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy Z Fold7 — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2025, July 09 |
| Status | Available. Released 2025, July 25 |
Body
| Dimensions | Unfolded: 158.4 x 143.2 x 4.2 mm | Folded: 158.4 x 72.8 x 8.9 mm |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus Ceramic 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) | · Nano-SIM + Nano-SIM + multiple eSIM (max 2 at a time) |
Display
| Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 8.0 inches, 204.2 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1968 x 2184 pixels (~368 ppi density) |
| Protection | Mohs level 1 |
Platform
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
Main Camera
| Triple | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS | 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom | 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS), 10-bit HDR, HDR10+ |
Selfie camera
| Single | 10 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm | Cover camera: | 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Po 4400 mAh |
| Charging | 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min | 15W wireless | 4.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Blue Shadow, Silver Shadow, Jet Black, Mint |
| Models | SM-F966B, SM-F966B/DS, SM-F966U, SM-F966U1 |
| SAR | 1.24 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.42 W/kg (head) 1.24 W/kg (body) |
| Price | $ 1,599.99 / € 1,464.00 / £ 1,278.64 / ₹ 174,998 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 1995132 (v10) | GeekBench: 9152 (v6) | 3DMark: 5952 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1408 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -28.0 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 11:44h |
EU LABEL
| Energy | Class B |
| Battery | 40:28h endurance, 2000 cycles |
| Free fall | Class A (210 falls) |
| Repairability | Class C |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Fold 3 (used)
From
2,200
2,750
2,200
2,750
Samsung Galaxy S20 FE (used)
From
750
940
750
940
Samsung Galaxy S24+ (used)
From
3,700
4,630
3,700
4,630
samsung s23 ULTRA (used)
From
1,999
2,500
1,999
2,500