Description
Apple iPhone 13 — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2633, A2634, A2635 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 Sub6/mmWave - A2633 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2021, September 14 |
| Status | Available. Released 2021, September 24 |
Body
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.7 mm (5.78 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Platform
| OS | iOS 15, upgradable to iOS 26.4 |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM |
Main Camera
| Dual | 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.9", 1.7µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS | 12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
Selfie camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 3240 mAh (12.41 Wh) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min | 15W wireless (MagSafe) | 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
Misc
| Colors | Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red, Green |
| Models | A2633, A2482, A2631, A2634, A2635, iphone14,5 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Price | $ 259.00 / € 260.99 / £ 199.99 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 775519 (v9) | GeekBench: 4645 (v5.1) | GFXBench: 59fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 802 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.5 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 89h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone 13 mini
From
899
1,120
899
1,120
Apple iPhone 13 pro max
From
1,900
2,380
1,900
2,380
Apple iPhone 8 plus
From
350
440
350
440
Apple iPhone 7
From
230
290
230
290