Description
Apple iPhone 14 Plus — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2886, A2888 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2886, A2888 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2022, September 07 |
| Status | Available. Released 2022, October 07 |
Body
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.8 mm (6.33 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) | · eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) | · Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
Display
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Platform
| OS | iOS 16, upgradable to iOS 26.4 |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 512GB 6GB RAM |
Main Camera
| Dual | 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS | 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
Selfie camera
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 4323 mAh (16.68 Wh) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min | 15W wireless (MagSafe) | 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
Misc
| Colors | Midnight, Purple, Starlight, Blue, Red, Yellow |
| Models | A2886, A2632, A2885, A2888, A2887, iphone14,8 |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 1.15 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Price | $ 304.96 / € 314.74 / £ 270.00 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 797976 (v9) | GeekBench: 4582 (v5.1) | GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 797 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.7 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 102h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone 14 pro
From
1,999
2,500
1,999
2,500
Apple iPhone 14 pro max
From
2,400
3,000
2,400
3,000
Apple iPhone 12 mini
From
700
880
700
880
Apple iPhone 12
From
790
990
790
990