Description
Apple iPhone 8 — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat12 600/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2017, September 12. Released 2017, September 22 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass |
Platform
| OS | iOS 11, up to iOS 16.7.12 |
| Chipset | Apple A11 Bionic (10 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x Monsoon + 4x Mistral) |
| GPU | Apple GPU (three-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM, 256GB 2GB RAM |
Main Camera
| Single | 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF, OIS |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
Selfie camera
| Single | 7 MP, f/2.2 |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 1821 mAh, non-removable (6.96 Wh) |
| Charging | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min | Wireless (Qi) |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
Misc
| Colors | Silver, Space Gray, Gold, Red |
| Models | A1863, A1905, A1906, A1907, iPhone10,1, iPhone10,4 |
| SAR | 1.32 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.19 W/kg (head) 1.17 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 237594 (v7) | GeekBench: 10214 (v4.4) | GFXBench: 20fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 1395:1 (nominal), 3.957 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 77dB / Ring 80dB |
| Audio quality | Noise -93.5dB / Crosstalk -80.4dB |
| Battery (old) | Endurance rating 66h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone 12 mini
From
700
880
700
880
Apple iPhone 14 pro
From
1,999
2,500
1,999
2,500
Apple iPhone 11 Pro
From
749
940
749
940
Apple iPhone X
From
420
530
420
530