Description
Apple iPhone 7 — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1660, A1778 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - A1660, A1778 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41 - A1660, A1778 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2016, September 07. Released 2016, September 16 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 138.3 x 67.1 x 7.1 mm (5.44 x 2.64 x 0.28 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass |
Platform
| OS | iOS 10.0.1, upgradable to iOS 15.8.5 |
| Chipset | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM, 256GB 2GB RAM |
Main Camera
| Single | 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/3.0", PDAF, OIS |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
Selfie camera
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 1960 mAh, non-removable (7.45 Wh) |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
Misc
| Colors | Jet Black, Black, Silver, Gold, Rose Gold, Red |
| Models | A1660, A1778, A1779, A1780, A1853, A1866, iPhone9,1, iPhone9,3 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.38 W/kg (head) 1.34 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |
Our Tests
| Performance | Basemark OS II 2.0: 3416 |
| Display | Contrast ratio: 1603:1 (nominal), 3.964 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 67dB / Noise 73dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -92.4dB / Crosstalk -80.9dB |
| Battery (old) | Endurance rating 61h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone 8 plus
From
350
440
350
440
Apple iPhone 13 pro
From
1,550
1,940
1,550
1,940
Apple iPhone 14 pro
From
1,999
2,500
1,999
2,500
Apple iPhone 12 pro
From
1,350
1,690
1,350
1,690