Description
Apple iPhone 11 Pro Max — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2218 |
| Speed | HSPA, LTE 1.6 Gbps DL, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2019, September 10 |
| Status | Available. Released 2019, September 20 |
Body
| Dimensions | 158 x 77.8 x 8.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 226 g (7.97 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), stainless steel frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM | · Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
Display
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.9 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1242 x 2688 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Platform
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 26.4 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM |
Main Camera
| Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS | 12 MP, f/2.0, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom | 12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.6" |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
Selfie camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 3969 mAh, non-removable (15.04 Wh) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min | Wireless (Qi) |
Misc
| Colors | Matte Space Gray, Matte Silver, Matte Gold, Matte Midnight Green |
| Models | A2218, A2161, A2220, iPhone12,5 |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 1.17 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.95 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Price | $ 214.00 / € 233.00 / £ 189.95 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 459713 (v7), 536883 (v8) | GeekBench: 13870 (v4.4), 3503 (v5.1) | GFXBench: 57fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 820 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
| Audio quality | Noise -94.3dB / Crosstalk -81.5dB |
| Battery (old) | Endurance rating 102h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone XR
From
499
620
499
620
Apple iPhone 12
From
720
900
720
900
Apple iPhone 8
From
290
360
290
360
Apple iPhone 11 Pro
From
720
900
720
900