800
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy Z Flip7 — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2025, July 09 |
| Status | Available. Released 2025, July 25 |
Body
| Dimensions | Unfolded: 166.7 x 75.2 x 6.5 mm | Folded: 85.5 x 75.2 x 13.7 mm |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) | · Nano-SIM + multiple eSIM (max 2 at a time) |
Display
| Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 111.2 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~397 ppi density) |
| Protection | Mohs level 1 |
Platform
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Exynos 2500 (3 nm) |
| CPU | 10-core (1x3.3GHz Cortex-X5 & 2x2.74GHz Cortex-A725 & 5x2.36GHz Cortex-A725 & 2x1.8GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 950 |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS | 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/120/240fps, HDR10+ |
Selfie camera
| Single | 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | 4300 mAh |
| Charging | 25W wired, QC2.0, 50% in 30 min | 15W wireless | 4.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Blue Shadow, Jet Black, Coral Red, Mint |
| Models | SM-F766B, SM-F766B/DS, SM-F766U, SM-F766U1 |
| SAR | 0.86 W/kg (head) 1.14 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| Price | $ 899.99 / € 951.99 / £ 635.00 / ₹ 109,998 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 1513134 (v10) | GeekBench: 7433 (v6) | 3DMark: 5636 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1471 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.1 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 11:52h |
EU LABEL
| Energy | Class B |
| Battery | 42:04h endurance, 2000 cycles |
| Free fall | Class A (210 falls) |
| Repairability | Class C |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
SAMSUNG A14 5G BOXED PACKED
From
299
370
299
370
SAMSUNG Galaxy S24 FE (used)
From
1,900
2,380
1,900
2,380
SAMSUNG Galaxy S24 (used)
From
1,950
2,440
1,950
2,440
Samsung Galaxy S9+ (used)
From
599
750
599
750