1,700
1,900
Save
200 less vs New
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy S24 FE — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2024, September 26 |
| Status | Available. Released 2024, October 03 |
Body
| Dimensions | 162 x 77.3 x 8 mm (6.38 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM | · Nano-SIM + eSIM | · eSIM + eSIM |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Platform
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| Chipset | Exynos 2400e (4 nm) |
| CPU | 10-core (1x3.1 GHz + 2x2.9 GHz + 3x2.6 GHz + 4x1.95 GHz) |
| GPU | Xclipse 940 |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS | 8 MP, f/2.4, 75mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom | 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps |
Selfie camera
| Single | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Battery
| Type | 4700 mAh |
| Charging | 25W wired, PD, QC2, 50% in 30 min | 15W wireless | Reverse wireless |
Misc
| Colors | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
| Models | SM-S721B, SM-S721B/DS, SM-S721U1, SM-S721U, SM-S721W, SM-S7210, SM-S721N |
| SAR | 0.94 W/kg (head) 0.71 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.86 W/kg (head) 1.29 W/kg (body) |
| Price | $ 227.50 / € 362.00 / £ 331.49 / ₹ 39,999 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 1548896 (v10) | GeekBench: 6299 (v6) | 3DMark: 3889 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1372 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -24.6 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 11:48h |
EU LABEL
| Energy | Class B |
| Battery | 42:00h endurance, 2000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Galaxy S21FE 5G (used)
From
690
900
690
900
samsung s23 ULTRA (used)
From
1,990
2,490
1,990
2,490
Samsung s22 ULTRA (used)
From
1,600
2,000
1,600
2,000
Samsung Galaxy S9+ (used)
From
320
450
320
450