450
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy M23 — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, March 04 |
| Status | Available. Released 2022, April 08 |
Body
| Dimensions | 165.5 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | TFT LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
Platform
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF | 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
Selfie camera
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Misc
| Colors | Deep Green, Light Blue, Orange Copper |
| Models | SM-M236B, SM-M236B/DS, SM-M236L |
| SAR EU | 0.78 W/kg (head) 1.09 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung S21 ULTRA (used)
From
900
1,130
900
1,130
Samsung s22 ULTRA (used)
From
1,500
1,880
1,500
1,880
Samsung Fold 3 (used)
From
2,200
2,750
2,200
2,750
Samsung Galaxy S21 5G (used)
From
999
1,250
999
1,250