850
1,050
Save
200 less vs New
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy S23 FE — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2023, October 04 |
| Status | Available. Released 2023, October 05 |
Body
| Dimensions | 158 x 76.5 x 8.2 mm (6.22 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1450 nits (peak) |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) - International | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - International | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - USA |
| GPU | Xclipse 920 - International | Adreno 730 - USA |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS | 8 MP, f/2.4, 76mm (telephoto), 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom | 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
Selfie camera
| Single | 10 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Battery
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min | 15W wireless | Reverse wireless |
Misc
| Colors | Mint, Cream, Graphite, Purple, Indigo, Tangerine |
| Models | SM-S711B, SM-S711B/DS, SM-S711U1, SM-S711U, SM-S711W, SM-S7110, SM-S711N |
| SAR | 0.80 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.76 W/kg (head) 1.04 W/kg (body) |
| Price | $ 210.79 / € 273.33 / £ 219.99 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 940921 (v9) | 1129280 (v10) | GeekBench: 3550 (v5.1) | 3946 (v6) | GFXBench: 79fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 985 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -23.7 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 8:28h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung S21 ULTRA (used)
From
890
1,110
890
1,110
samsung s23 ULTRA (used)
From
1,990
2,490
1,990
2,490
Samsung Galaxy M23
From
360
450
360
450
Samsung Galaxy Z Flip3 (used)
From
750
800
750
800