750
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy S20 FE 5G — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 - USA |
| 5G bands | 2, 5, 41, 66, 71 Sub6 - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat19 1800/200 Mbps, 5G |
Launch
| Announced | 2020, September 23 |
| Status | Available. Released 2020, October 02 |
Body
| Dimensions | 159.8 x 74.5 x 8.4 mm (6.29 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.5 inches, 101.0 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~407 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Platform
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS | 8 MP, f/2.4, 76mm (telephoto), 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom | 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Selfie camera
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Battery
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0 | 15W wireless (Qi) | 4.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Cloud Lavender, Cloud Mint, Cloud Navy, Cloud White, Cloud Red, Cloud Orange |
| Models | SM-G781B, SM-G781B/DS, SM-G781U, SM-G781U1, SM-G781W, SM-G7810, SM-G781N, SM-G781V |
| SAR | 0.70 W/kg (head) 0.82 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.50 W/kg (head) 1.35 W/kg (body) |
| Price | $ 129.71 / € 177.35 / £ 247.98 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 543986 (v8) | GeekBench: 3296 (v5.1) | GFXBench: 45fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 822 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.3 LUFS (Good) |
| Battery (old) | Endurance rating 110h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Galaxy S10 (used)
From
790
990
790
990
Samsung Galaxy S23 5G (used)
From
1,850
2,310
1,850
2,310
SAMSUNG Galaxy S24 (used)
From
1,950
2,440
1,950
2,440
Samsung Galaxy S23 PLUS (used)
From
2,300
2,880
2,300
2,880