320
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy A13 — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2022, March 04 |
| Status | Available. Released 2022, March 23 |
Body
| Dimensions | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm (6.5 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Exynos 850 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
Main Camera
| Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF | 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm | 2 MP (macro) | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
Misc
| Colors | Black, White, Peach, Blue |
| Models | SM-A135F, SM-A135F/DS, SM-A135M, SM-A135U, SM-A135U1, SM-A135N |
| SAR | 0.49 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.37 W/kg (head) 1.39 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 122822 (v8), 136286 (v9) | GeekBench: 588 (v5.1) | GFXBench: 5.2fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1324:1 contrast ratio, 587 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -29.7 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 114h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Galaxy Z Flip3 (used)
From
800
1,000
800
1,000
SAMSUNG Galaxy S24 (used)
From
1,950
2,440
1,950
2,440
Samsung s22 ULTRA (used)
From
1,500
1,880
1,500
1,880
Samsung Galaxy S22 5G (used)
From
900
1,130
900
1,130