Description
Apple iPhone 15 — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 53, 66 - A3090 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3090 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2023, September 12 |
| Status | Available. Released 2023, September 22 |
Body
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) | · eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) | · Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
Display
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1179 x 2556 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Platform
| OS | iOS 17, upgradable to iOS 26.4 |
| Chipset | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 512GB 6GB RAM |
Main Camera
| Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS | 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide), 0.7µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
Selfie camera
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 3349 mAh |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min | 15W wireless (MagSafe) | 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update | 4.5W reverse wired |
Misc
| Colors | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Models | A3090, A2846, A3089, A3092, iPhone15,4 |
| SAR | 1.12 W/kg (head) 1.14 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.98 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Price | $ 279.99 / € 426.59 / £ 351.00 / ₹ 59,900 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 1354651 (v10) | GeekBench: 6526 (v6) | GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1643 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.2 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 13:20h |
| Battery (old) | Endurance rating 98h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone XS
From
499
620
499
620
Apple iPhone 12 Pro Max
From
1,400
1,750
1,400
1,750
Apple iPhone 14 pro
From
1,999
2,500
1,999
2,500
Apple iPhone 11 Pro
From
749
940
749
940