290
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Huawei P30 Pro — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat21 1400/200 Mbps |
Launch
| Announced | 2019, March 26. Released 2019, March 26 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 158 x 73.4 x 8.4 mm (6.22 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front (Aluminosilicate glass), glass back (Aluminosilicate glass), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | OLED, HDR10 |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
Platform
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, EMUI 12 |
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
Memory
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS | 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 5x optical zoom | 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF | TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, color spectrum sensor, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
Selfie camera
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Charging | 40W wired, 70% in 30 min | 15W wireless | 2.5W reverse wireless |
Misc
| Colors | Aurora, Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black, Pearl White, Misty Lavender, Mystic Blue |
| Models | VOG-L29, VOG-L09, VOG-AL00, VOG-TL00, VOG-L04, VOG-AL10, HW-02L |
| Price | About 670 EUR |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 316156 (v7), 401208 (v8) | GeekBench: 10014 (v4.4), 2521 (v5.1) | GFXBench: 29fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 5.119 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -28.1 LUFS (Average) |
| Audio quality | Noise -90.5dB / Crosstalk -93.0dB |
| Battery (old) | Endurance rating 100h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
huawei p30 pro (used)
From
470
590
470
590
Samsung Galaxy Z Fold 5 (used)
From
2,700
3,380
2,700
3,380
AQUOS sense3+ (used)
From
230
290
230
290
AQUOS wish2 (used)
From
230
290
230
290