480
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Infinix Hot 30 Play NFC — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2023, May 22 |
| Status | Available. Released 2023, May 22 |
Body
| Dimensions | 170.6 x 77.5 x 8.6 mm (6.72 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
Platform
| OS | Android 13, XOS 12.6 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
Main Camera
| Dual | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie camera
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Battery
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
Misc
| Colors | Mirage Black, Blade White, Bora Purple |
| Models | X6835B, X6835 |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
AQUOS sense3 basic (used)
From
140
180
140
180
SAMSUNG Galaxy Z Fold6 (used)
From
2,999
3,750
2,999
3,750
AQUOS wish2 (used)
From
230
290
230
290
Samsung Galaxy Z Fold 5 (used)
From
2,700
3,380
2,700
3,380