549
Free delivery across UAE
Same day dispatch
100% original product
Description
Samsung Galaxy A53 5G — Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66 - SM-A536U |
| 5G bands | 2, 5, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6/mmWave - SM-A536U |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, March 17 |
| Status | Available. Released 2022, March 24 |
Body
| Dimensions | 159.6 x 74.8 x 8.1 mm (6.28 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | · Nano-SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
Memory
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Main Camera
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7X", 0.8µm, PDAF, OIS | 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm | 5 MP (macro) | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
Selfie camera
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer (market/region dependent) |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Misc
| Colors | Black, White, Blue, Peach |
| Models | SM-A536B, SM-A536B/DS, SM-A536U, SM-A536U1, SM-A5360, SM-A536E, SM-A536E/DS, SM-A536V, SM-A536W, SM-A536N, SM-S536DL |
| SAR | 0.75 W/kg (head) 1.58 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.89 W/kg (head) 1.60 W/kg (body) |
| Price | $ 89.98 / € 140.99 / £ 134.99 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 329802 (v8), 379313 (v9) | GeekBench: 1891 (v5.1) | GFXBench: 19fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 830 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.5 LUFS (Good) |
| Battery (old) | Endurance rating 113h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Samsung Galaxy Z Fold 4 (used)
From
2,300
2,880
2,300
2,880
Samsung Galaxy S9+ (used)
From
599
750
599
750
Samsung Galaxy S21FE 5G (used)
From
1,259
1,570
1,259
1,570
Samsung Galaxy S23 PLUS (used)
From
2,300
2,880
2,300
2,880