Description
Apple iPhone SE (2020) — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2296 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2020, April 15 |
| Status | Available. Released 2020, April 24 |
Body
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
Display
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass |
Platform
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 26.4 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM |
Main Camera
| Single | 12 MP, f/1.8 (wide), PDAF, OIS |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, OIS, stereo sound rec. |
Selfie camera
| Single | 7 MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps; gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 1821 mAh (6.91 Wh) |
| Charging | 18W wired, 50% in 30 min | 7.5W wireless (Qi) |
Misc
| Colors | Black, White, Red |
| Models | A2275, A2296, A2298, iPhone12,8 |
| SAR | 1.17 W/kg (head) 1.16 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.98 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Price | $ 107.49 / € 98.89 / £ 79.00 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 462253 (v8) | GeekBench: 3237 (v5.1) |
| Display | 1544:1 contrast ratio, 670 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.1 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 59h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone X
From
420
530
420
530
Apple iPhone 13 128 GB
From
1,200
1,500
1,200
1,500
Apple iPhone 12 Pro Max
From
1,400
1,750
1,400
1,750
Apple iPhone 13 pro max
From
1,900
2,380
1,900
2,380