Description
Apple iPhone 6s — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29 - A1688 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2015, September 09. Released 2015, September 25 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 138.3 x 67.1 x 7.1 mm (5.44 x 2.64 x 0.28 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Type | IPS LCD, 500 nits |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
Platform
| OS | iOS 9, upgradable to iOS 15.8.5 |
| Chipset | Apple A9 (14/16 nm - maker dependant) |
| CPU | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
Main Camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3.0", 1.22µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps,1080p@120fps, 720p@240fps |
Selfie camera
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Li-Ion 1715 mAh, non-removable (6.91 Wh) |
| Stand-by | Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
Misc
| Colors | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Models | A1633, A1688, A1691, A1700, iPhone8,1 |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 1.14 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Price | About 230 EUR |
Our Tests
| Performance | Basemark OS II 2.0: 2195 |
| Display | Contrast ratio: 1481 (nominal), 3.783 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 64dB / Ring 65dB |
| Audio quality | Noise -93.8dB / Crosstalk -73.2dB |
| Battery (old) | Endurance rating 62h |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone 13 mini
From
899
1,120
899
1,120
Apple iPhone 7
From
230
290
230
290
Apple iPhone 8 plus
From
350
440
350
440
Apple iPhone 12
From
790
990
790
990