Description
Apple iPhone 17 Pro Max — Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66 - A3526 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3526 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Launch
| Announced | 2025, September 09 |
| Status | Available. Released 2025, September 19 |
Body
| Dimensions | 163.4 x 78 x 8.8 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 233 g (8.22 oz) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), aluminum frame, aluminum back/ glass back (Ceramic Shield) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) | · eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) | · Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
Display
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1320 x 2868 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 |
Platform
| OS | iOS 26, upgradable to iOS 26.4.2 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x4.26 GHz + 4x2.60 GHz) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM, 2TB 12GB RAM |
Main Camera
| Triple | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS | 48 MP, f/2.8, 100mm (periscope telephoto), 1/2.55", 0.7µm, PDAF, 3D sensor‑shift OIS, 4x optical zoom | 48 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF | TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60/100/120fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 120fps), ProRes, ProRes RAW (up to 120fps), Apple Log 2, 3D (spatial) video/audio, stereo sound rec. |
Selfie camera
| Single | 18 MP multi-aspect, f/1.9, 20mm (ultrawide), PDAF | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec., ProRes RAW, Apple Log 2 |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Comms
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Type | Market-dependent versions: | · Li-Ion 4823 mAh - Nano SIM model | · Li-Ion 5088 mAh - eSIM only model |
| Charging | Wired, PD3.2, AVS, 50% in 20 min | 25W wireless MagSafe/Qi2, 50% in 30 min (15W - China) | 4.5W reverse wired |
Misc
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Models | iPhone18,2, A3526, A3257, A3527, A3525 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.49 W/kg (head) 1.49 W/kg (body) |
| Price | ₹ 149,900 / $ 1,248.27 / £ 1,038.99 / € 1,168.61 |
Our Tests
| Performance | AnTuTu: 2600583 (v10), 2331417 (v11) | GeekBench: 10118 (v6) | 3DMark: 6010 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1000 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.2 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 17:58h |
EU LABEL
| Energy | Class A |
| Battery | 53:00h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class C |
Source: GSMArena
Frequently Asked Questions
Yes, every product we sell is 100% original and thoroughly tested. We source directly from trusted suppliers and verify authenticity before listing.
Used/Renewed devices have been professionally inspected, tested, and restored to full working condition. They may have minor cosmetic signs of use but function like new.
Yes, all our products come with a warranty. The warranty period varies by product — typically 7 to 30 days depending on the device category. Details are provided at checkout.
We accept cash on delivery, credit/debit cards, bank transfers, and Buy Now Pay Later options through Tabby and Tamara.
Yes, we provide free delivery across all Emirates in the UAE. Most orders are dispatched same day and delivered within 1-3 business days.
Yes, we have a hassle-free return and exchange policy. If you are not satisfied with your purchase, contact us within 7 days of delivery and we will arrange a return or exchange.
Absolutely! We have 4 stores across Dubai — International City, Jebel Ali, and two in Sonapur. Walk in anytime during business hours.
You may also like
Apple iPhone 13 128 GB
From
1,200
1,500
1,200
1,500
Apple iPhone 12 Pro Max
From
1,400
1,750
1,400
1,750
Apple iPhone 11 pro max
From
799
1,000
799
1,000
Apple iPhone 14
From
2,000
2,500
2,000
2,500